neo monastiri

Παρουσίαση Βιβλίου

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Παρουσίαση Βιβλίου

Δημοσίευση από Μπαλκανιώτης Την / Το Κυρ Αυγ 31, 2008 3:17 pm

Γιάννης Μπαλκανιώτης,

Δεν είναι η πρώτη φορά που ψάχνοντας για κάποιο ’’σπουδαίο’’ βιβλίο ανάμεσα στις εκατοντάδες τόμους μιας βιβλιοθήκης, να νοιώθω το βλέμμα μου να σκαλώνει σε κάποιο βιβλίο που είναι σφηνωμένο ανάμεσα στα άλλα, που συνήθως η κιτρινισμένη και άνευ τίτλου ράχη του δεν προκαλούν το ενδιαφέρον κανενός αναγνώστη. Ίσως η ανωνυμία και η εμφανή παλαιότητα που δίνει την εντύπωση η κιτρινάδα της ράχης του, να ήταν και η αιτία που προκάλεσαν το ενδιαφέρον ή την περιέργειά μου να το ανασύρω από το ράφι. Το τίναξα λίγο, από συνήθεια για να φύγει η σκόνη, και διαπίστωσα ότι η κιτρινάδα του δεν οφείλονταν στην παλαιότητά του, αλλά στην απόχρωση του χρώματος της ώχρας, που ο εκδότης ή ο συγγραφέας είχαν συμφωνήσει για να διακοσμήσουν το εξώφυλλο του βιβλίου. Απαλό κίτρινο χρώμα, τέτοιο που μοιάζει με το χρώμα ξεχασμένης εφημερίδας σε περβάζι παραθύρου που τη χτυπάει ο ήλιος και σε λίγες μέρες κιτρινίζει. Ακόμη όμως δεν συνειδητοποίησα ότι στα χέρια μου κρατούσα έναν λαογραφικό θησαυρό, με έναν απλό τίτλο που προσδιόριζε την λαϊκή του προέλευση και τον τόπο: ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΡΩΜΥΛΙΩΤΩΝ ΜΕΣΣΟΥΝΗΣ ΡΟΔΟΠΗΣ και συγγραφέας ο γ. γραμματέας του ΜΟΡΦΩΤΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΜΕΣΣΟΥΝΗΣ Δασκάλου κ. Αλεξίδη Ιωάννη. Έτος έκδοσης 1985

Με το άνοιγμα του βιβλίου στην 3η σελίδα στον πρόλογο, διαπίστωσα ότι πρόκειται πράγματι για έναν λαογραφικό θησαυρό, γιατί η διατύπωση ότι η «προσπάθεια αυτή αποσκοπεί στη γνώση της λαϊκής μας κληρονομιάς και στη διάσωση των παραδοσιακών μας στοιχείων», τα λέει όλα και δεν μπορεί να εννοεί κάτι άλλο.

Αυτό είναι , μια μίνι εγκυκλοπαίδεια, που περιέχει ότι θα μπορούσε με την πάροδο του χρόνου να ξεχαστεί. Μια καθαρά προσωπική υπόθεση για τον καθένα μας που θέλει να ξαναθυμηθεί της Γιαγιάς και του Παππού τα παραμύθια, με την ιδιαιτερότητα στο περιεχόμενο και τον ιδιωματισμό στη γλώσσα. Και δεν είναι μόνο αυτό. Στις 184 σελίδες του βιβλίου ο συγγραφέας ( ώρα του καλή όπου κι’ αν είναι),

κατάφερε να συμπτύξει 11 κεφάλαια, σε μια σειρά που αποκαλύπτει το βάθος των γνώσεών του επί του προκειμένου αλλά και την συναισθηματική του αφοσίωση στην ιερότητα και στην προστασία υλικού, του λαϊκού παραδοσιακού πολιτισμού που του δόθηκε η ευκαιρία να διαχειριστεί. Παρά του ότι παρουσιάζει την κλιμακωτή βιωματική παρουσία του ανθρώπου, συνοδεία τελετουργικών εμφανίσεων στα διάφορα στάδια δράσης, που είναι και στάδια ζωής, όπως Γάμος, Βάφτιση, Θάνατος, δεν τον εμποδίζει να αποδώσει με πληρότητα και την κοινωνική δέσμευση στο εορτολόγιο, όπως ήθη και έθιμα τα Χριστούγεννα, Πάσχα, Κουρμπάνι, κ.λ.π. ενώ παράλληλα τον αφήνει ελεύθερο στις μεταφυσικές του σκέψεις, που φαίνεται να προσεγγίζουν γενικότερα την κοινωνική αποδοχή, όπως βασκάνια, στοιχειώματα, κ.λ.π.

Από το 5ο κεφάλαιο και έως το 8ο μας μεταφέρει στην ατμόσφαιρα που επηρεάζει την φαντασία μας μέσω παραδοσιακών διηγήσεων που αναφέρονται σε μύθους ή πραγματικά συμβάντα που μυθοποιήθηκαν, και έγιναν ποιήματα και τραγούδια, μακάβρια τις περισσότερες φορές. όπως: Σπέρνει η Γιάννης κι χαίριτι/ οργώνει κι καμαρώνει./δώδεκα χρόνια γύρισε / να βρει καλή γυναίκα/ κι άλλα δώδεκα γύρισε / να βρει καλό ζευγάρι/ σπέρνει η Γιάννης και χαίριτι / οργώνει κι καμαρώνει/κι τη σπορίτσα που λαλεί/ εννιά κιλά κριθάρι/ πααίν’ πουλί και κούνιψι/ δεξιά που του ζευγάρι/ Σπέρνεις Γιάννη μ’ και χαίρισι/ οργώνς’ κι καμαρώνεις/ π’ αυτό το στιάρι δεν θα φας/ Που ξέρεις συ πουλάκι μου/ π’ αυτό του στιάρι δε θα φάω;/ Εψές το βράδυ πέρασα/ που τ’ χάρουντα τις πόρτες/ τους πιθαμένους έγραφαν/ κι έγραψαν κι ισένα/ Να ξέρω γω πουλάκι μου/ π’ αυτό του στιάρι δε θα φάω/ θα σφάξω τη γυναίκα μου/ άλλος να μη την πάρει/ να σφάξω τα παιδάκια μου/ άλλος να μην τα ορίσει/ να σφάξω και τη μάνα μου/ να μην την παρασπρώχνουν/.

Το 9ο και 10ο κεφάλαιο μας μεταφέρει στο ευχάριστο περιβάλλον της ανατολικορωμυλιώτικης κουζίνας και στην παραδοσιακή ενδυμασία ανδρών και γυναικών. Τέλος το λεξιλόγιο και η γραμματική, αποτελούν την έκπληξη σε αυτό το μοναδικό βιβλίο. Πιστεύω να μην σας κούρασα. Θέλω όμως να συγχαρώ τον συγγραφέα αυτού του τόσο σπάνιου βιβλίου και να του πω ότι τέτοιου είδους αιμοδότες του λαϊκού πολιτισμού είναι σπάνιοι όπως και το βιβλίο που μας χάρισε, γιατί πράγματι είναι μια μικρή σπάνια ανατολικορωμυλιώτικη εγκυκλοπαίδεια

Μπαλκανιώτης

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Registration date : 29/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Παρουσίαση Βιβλίου

Δημοσίευση από Admin Την / Το Δευ Σεπ 01, 2008 6:47 am

Μοιαζει πραγματικα με θησαυρο .Σ ευχαριστουμε που μας το παρουσιασες .Γνωριζεις μηπως ,πως μπορει να το προμηθευτει καποιος που ενδιαφερεται ? Smile

"ΟΛΒΙΟΣ ΟΣΤΙΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΕΣΧΕ ΜΑΘΗΣΙΝ"

Admin
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 1288
Τόπος : Athens
Registration date : 17/02/2008

Character sheet
castle:
0/0  (0/0)

http://www.youtube.com/user/neomonastiri

Απ: Παρουσίαση Βιβλίου

Δημοσίευση από Μπαλκανιώτης Την / Το Δευ Σεπ 01, 2008 11:34 am

Η Ομοσπονδία νομίζω έχει μερικά αντίτυπα ρωτήστε στο mail: anatolikiromilia@otenet.gr

Μπαλκανιώτης

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Registration date : 29/07/2008

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης